Əsas səhifə > Siyasi > ÜLKÜCÜLER KİMLERDİR?

ÜLKÜCÜLER KİMLERDİR?

ulkucuÜlkücülük, Türk milliyetçiliğinin özel adıdır. Türk milleti varoldukça ülkücülük de olacaktır. Herkesin ülkücü olması beklenemez. Ama Türk milletini milletler mücadelesinde birinci sıraya yükseltme hedefine ulaşmak isteyenler, kesinlikle Türk milliyetçisi olmak zorundadır. Türk milliyetçiliğinin siyasi, kültürel ve sosyolojik olarak kurumlaşmış haline ülkücülük adı verilir.

O halde, her ülkücü önce Türk milliyetçisidir. Türk milletininhizmetindedir. Türk milletinin milli ve manevi değerlerine sahip çıkarak, budeğerleri layık oldukları en yüksek doruklara yükseltmek, her ülkücününbirinci öncelikli görevidir. Oğuz Han’dan günümüze kadar parlak yıldızlar misali Türk milletinin önünde ışık olan bütün liderler, Türk milletine hizmet etmişlerdir. Türk milletine hizmet edenler, aynı zamanda Türk
milliyetçiliğine ve Ülkücü Hareket’e de hizmet etmiş olmaktadırlar.
1789 Fransız ihtilalinden sonra dünya, milletleşme çağına girmiştir. Türk milleti o dönemde büyük bir imparatorluk olan Osmanlı ile Önasya, Afrika ve Avrupa ortalarının nizamını sağlamakla yükümlüydü. Osmanlı, kuruluş olarak Türk milletine dayanmakla birlikte yükselme döneminden itibaren yönetimde Türk olmayan unsurlar yer almıştır. Fransız ihtilali ve Avrupa devletlerinin Hıristiyanlığı öne çıkararak, Osmanlı tebası durumundaki Hıristiyan toplumları kışkırtmaları sonunda, Osmanlı Avrupa’daki topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiştir.

Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve en son Kurtuluş Savaşı ile birlikte Osmanlı’nın kalıntıları üzerinden, Göktürkler’den sonra, tarihte ikinci kez, Türk adını taşıyan bir devlet doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki bu yeni devleti kuran iradenin temelinde de Türk milliyetçiliği ülküsü yatmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk milliyetçiliği ülküsünü savunan milliyetçiler, dönemin milli şefi tarafından Turancılık yaftasıyla suçlanmışlar, daha sonra bu ülkücü kadro Türk milliyetçiliği uğrunda
tabutluklarda işkence görmüştür. Alparslan Türkeş’in de aralarında yer aldığı, 1944 milliyetçilik olayı mağdurları daha sonra bu suçlamadan beraat ederek yüzlerinin akıyla görevlerine dönmüşlerdir.
Bugünkü Ülkücü Hareket’in siyasi şekillendirmesinin öncüsü, Başbuğ Alparslan Türkeş’tir. Başbuğ’un Türk milliyetçiliği ülküsünü siyasi yarışta MHP, kültür alanında ülkücü sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla temsil ettirdiğini belirtmeliyiz. Türkeş’in hazırladığı Dokuz Işık ilkelerinin ilk üç maddesi; Milliyetçilik, ülkücülük, ahlakçılık adını taşımaktadır. Buradan anlıyoruz ki, ülkücülüğün temeli, İslam inancı ile Türk milletinin sahip olduğu milli, manevi, kültürel ve tarihi değerler manzumesinden oluşmaktadır.

O halde, ülkücülük kuru bir ırkçılık davası değildir. Ülkücülük, milliyet olgusunu reddeden bir ümmetçilik de değildir. Ülkücülük, her milletin kendi özdeğerlerine sahip çıkmasını tabii gören, Türklüğün milli ve manevi değerlerinin kaynaşmasından meydana gelen Müslüman Türk milletinin milletler yarışında en öne geçmesini istemek, çalışmak ve bu ülküyü hayat tarzı haline getirmektir.
Ülkücülük, her insanı Yüce Allah’ın bir emaneti olarak görmeyi emreder. Ülkücüler, mensubu bulundukları Türk milletini layık olduğu maddi ve manevi zenginliklere kavuştururken, birlikte yaşadıkları her insanı kutsal bir emanet olarak korur, geliştirir ve mutluluğuna katkı sağlar. Ülkücülük, kesinlikle ayrıştırıcı değil, birleştiricidir. Ülkücülük sonu izm’le biten her türlü yabancı ideoloji ve sistemlere karşıdır. Türk milletine uygun olan en doğru yönetim sisteminin şahsiyetçiliği destekleyen demokrasi olduğunu kabul eder.
Ülkücü, Türk milliyetçiliğini kültür milliyetçiliği temelinde algılar.Kendini Türk hisseden ve Türk milletinin gelişmesine hizmet etmeyi şerefli bir görev sayan herkesi şefkatle kucaklar. Etnik ırkçılık ve ayrıştırıcı tuzaklara karşı, Türk milletinin milli ve manevi değerlerine sarılarak kenetlenebileceğine inanır.

Kısaca ülkücü, kendini Allah rızası için Türk milletine hizmete adayan adamdır.

Kateqoriyalar: Siyasi Etiketlər: , , ,
 1. alp
  Mart 21, 2012 tarixində, saat 18:56

  ERGENEKON :

  ülkücü denilen YÜCE TÜRK`ün düsmani abd ve israil usagi katil it sürüleri: sizler gibi ATATÜRK düsmani ALLAH`siz bir zümre daha varmi? basbugunuz denilen siyonist it binlerce gencimizi katlettirdi. ilk kastliami TÜRK`cüler karsi olmustur.

  hepsi yalan.
  Allah Türk’ü korusun ve yüceltsin.
  Ülkücüler olmasaydı komünizm Türkiye’de yayılsaydı , müslümanlar katledilecekti.
  “Kısaca ülkücü, kendini Allah rızası için Türk milletine hizmete adayan adamdır.”
  özetlemiş işte.
  “Hepiniz birer Türk Bayrağı’sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.”
  Alparslan Türkeş
  Ne mutlu Türküm diyene!

 2. ERGENEKON
  İyun 5, 2011 tarixində, saat 23:50

  ülkücü denilen YÜCE TÜRK`ün düsmani abd ve israil usagi katil it sürüleri: sizler gibi ATATÜRK düsmani ALLAH`siz bir zümre daha varmi? basbugunuz denilen siyonist it binlerce gencimizi katlettirdi. ilk kastliami TÜRK`cüler karsi olmustur.

 3. vusal.
  Fevral 7, 2011 tarixində, saat 01:40

  Turkun heqiqatan Turkdan bashqa dostu yok

 4. Kadusi
  Mart 8, 2010 tarixində, saat 16:15

  Her kes oz milletini sevmeye borcludur amma milletci olmaq yaxsi bir sey deyildir.Sen oz milletivi sev amma basqalarinada hormet ele.Her sey normadan artiq olanda pis olur ele milliyetcilikde.Bilinki Azerbaycanda muftelif milletlerden formalasmis bir xalq var.Hammi milliyetci olsa gerek azerbaycan nece yere bolunsun

 5. Ulkucu genclik
  Mart 6, 2010 tarixində, saat 00:11

  TürKSeN ÖvüN DeGiLseN iTaaT Et!!! Ya SeV YaDa TerK ET!!!
  Türk, Türk OLduGu icin asiLdir!!!
  Gecmisini BiLmeYen, GeLeceGini BiLemez.

 6. Yanvar 7, 2010 tarixində, saat 00:01

  Ne mutlu Müslümanım diyene.
  Allah tüm Müslümanların yardımcısı olsun.

 7. Yanvar 3, 2010 tarixində, saat 04:55

  Tanrı türk’ü korusun ve yüceltsin

 8. süleyman
  Dekabr 22, 2009 tarixində, saat 17:55

  bızler arpaslan turkeşimn torunlarıyız elbet dokulen bu sehıtlerımızın klanı yerde kalmayacak allah turku korusun ne mutlu turkum dıyene

 9. vuqar07
  Dekabr 8, 2009 tarixində, saat 15:24

  Allah türkü qorusun..! bir gün QARABAĞ’da inşallah..!! Türk milleti insanlık aleminin samimi bir ailesidir.. M.K.Atatürk

 10. ayşe
  Dekabr 7, 2009 tarixində, saat 23:15

  ne mutlu türküm diyene!rehber kuran hedef turan…kahrolsun aponun piçleri

 11. secretlove
  Noyabr 29, 2009 tarixində, saat 16:50

  ne mutlu turkluyunu koruyana. son yillarda turkum deyipte turkluk adini rezil edenler var.

 12. Noyabr 22, 2009 tarixində, saat 13:17

  ne mutlu türküm diyene ve de kahrolsun fazişim

 13. Nemet
  Oktyabr 25, 2009 tarixində, saat 20:29

  Cox gözeldir.Ne mutluyam türküm deyene!

 1. No trackbacks yet.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma

%d bloqqer bunu bəyənir: